Kedy bude umelá inteligencia podobná tej ľudskej? OpenAI identifikovala 5 fáz vývoja
Spoločnosť OpenAI si stanovila plán na cestu k všeobecnej umelej inteligencii (AGI), ktorá by mala prekonať ľudské schopnosti. Interná stupnica opisuje, aké pokroky by mali modely dosahovať na tejto ceste.
Odkedy spoločnosť OpenAI koncom roka 2022 ako prvá sprístupnila jazykový modul generatívnej umelej inteligencie ChatGPT, veľa sa na trhu s umelou inteligenciou zmenilo. Dnes má ChatGPT širokú konkurenciu a čoraz viac sa hovorí o ďaleko vyššom cieli – všeobecnej umelej inteligencii.
Všeobecná umelá inteligencia (ang. Artificial General Intelligence, skratka AGI) predstavuje systémy, ktoré dokážu riešiť úlohy rovnako dobre alebo dokonca lepšie ako človek, a to bez nutnosti predchádzajúceho učenia jednotlivých úzko vymedzených úloh.
5 krokov k všeobecnej umelej inteligencii
Hoci stále neexistuje konsenzus, čo presne AGI vlastne je, spoločnosť OpenAI si vytýčila plán zahŕňajúci postupné kroky, ako sa k AGI reálne dostať. Každý krok predstavuje určitú úroveň schopností, ktoré musia modely umelej inteligencie zvládnuť.
OpenAI reportedly internally introduced a new five-tier system to track its progress toward AGI.
The classification system ranges from Level 1 (current conversational AI) to Level 5 (AI capable of running entire organizations). pic.twitter.com/VceYR1Q1k3
— Rowan Cheung (@rowancheung) July 12, 2024
Prvá úroveň je tá, ktorú dnes už dobre poznáme. Ide o schopnosti generatívnej umelej inteligencie, s ktorou sa stretávame pri styku so súčasnými chatbotmi, ako je klasický ChatGPT či Gemini od spoločnosti Google.
Druhá úroveň má umožňovať riešenie základných problémov na úrovni doktora PhD. Podľa OpenAI sa nedávno sprístupnená najnovšia verzia ChatGPT-4o už blíži tejto úrovni.
Tretia úroveň ide o veľký krok ďalej. Tieto modely by mali byť schopné nielen komunikovať s používateľom a plniť jeho inštrukcie, ale aj robiť úkony v mene používateľa.
Štvrtá úroveň, ktorú si OpenAI vytýčila, by mala priniesť schopnosť umelej inteligencie prichádzať s úplne novými inováciami.
Na najvyššej piatej úrovni by AI modely mali byť schopné prevziať úlohy, ktoré v súčasnosti musia vykonávať viaceré ľudské organizácie.
Výzvy a budúcnosť AGI
Dosiahnutie úrovne AGI si vyžiada obrovské množstvo výpočtového výkonu a náklady v miliardách dolárov. Podľa generálneho riaditeľa OpenAI Sama Altmana by sme sa k AGI mohli dopracovať do piatich rokov.
Spoločnosť OpenAI sa bude zrejme usilovať vyvinúť AGI skôr než ostatní, no zároveň ponúka podporu aj iným projektom, pokiaľ budú dostatočne zamerané na bezpečnosť a v súlade so všeobecne akceptovanými hodnotami. Napriek tomuto dôrazu odchod spoluzakladateľa Ilyu Sutskevera a ďalších kľúčových výskumníkov vyvolal obavy, ako je to s bezpečnostnými prioritami aj u samotnej spoločnosti OpenAI.
Aj keď presné detaily klasifikačných metód OpenAI ešte nie sú jasné, jasný cieľ a postupný plán naznačujú odhodlanie a systematický prístup na ceste k všeobecnej umelej inteligencii.
Zdroj: The Indian Express