AI od Google má potenciál urobiť revolúciu vo výskume liekov

Google DeepMind predstavil revolučnú umelú inteligenciu s názvom AlphaProteo, ktorá prináša prelom v tvorbe proteínov s presne definovanými vlastnosťami.
Táto technológia by mohla nielen zrýchliť vývoj nových liekov, ale aj zásadne ovplyvniť oblasť personalizovanej medicíny, kde sa liečba prispôsobuje špecifickým potrebám jednotlivcov.
,,Úspešné vytvorenie väzieb s VEGF-A, proteínom spojeným s rastom nádorov, potvrdzuje potenciál AlphaProteo pre presné zameranie a manipuláciu s biologickými procesmi“, píše Google na svojom blogu.
We’re presenting AlphaProteo: an AI system for designing novel proteins that bind more successfully to target molecules. 🧬
It could help scientists better understand how biological systems function, save time in research, advance drug design and more. 🧵 https://t.co/lx35RvplFr pic.twitter.com/DKm1q9ZP6T
— Google DeepMind (@GoogleDeepMind) September 5, 2024
Kým predchodca AlphaFold exceluje v predpovedaní existujúcich proteínov, AlphaProteo posúva hranice tým, že aktívne prispieva k vývoju cielených terapií, ktorých cieľom je blokovať škodlivé proteíny a zastaviť tak rozvoj ťažko liečiteľných chorôb.
Rovnaká technológia okrem toho môže byť aplikovaná nielen v medicíne, ale aj v diagnostike a ďalších odvetviach, ako je napríklad poľnohospodárstvo, kde by mohla zvýšiť odolnosť plodín voči plesniam a iným nepriaznivým podmienkam.
„AlphaProteo má potenciál úplne zmeniť naše chápanie biológie a otvoriť dvere k objaveniu nových liekov, vývoju pokročilých biosenzorov a mnohým ďalším inováciám,” zdieľa svoje nadšenie na platforme X spoluzakladateľ spoločnosti DeepMind Demis Hassabis.
Excited to announce AlphaProteo, our breakthrough AI system for designing novel proteins that bind to a target molecule or protein. It has the potential to accelerate our understanding of biology, and aid the discovery of new drugs, the development of biosensors, & much more! https://t.co/e2v4TsPL6K
— Demis Hassabis (@demishassabis) September 5, 2024
Google pritom nie je jedinou firmou spájajúcou biotechnológie s umelou inteligenciou. Amsterdamský startup Cradle takisto využíva pokročilé AI algoritmy na návrh nových proteínových štruktúr, informuje portál AnalyticsIndia.
Zdroje: AnalyticsIndia
Najčítanejšie články
Sam Altman: OpenAI vie, ako vytvoriť umelú všeobecnú inteligenciu
10. januára 2025
Nvidia predstavuje osobný AI superpočítač za 3000 dolárov
10. januára 2025
ChatGPT v roku 2025: Čo nové nám Sam Altman sľubuje?
6. januára 2025
Od jednotlivcov po značky: Pika 2.0 formuje budúcnosť video obsahu
23. decembra 2024