Skladbu Beatles, s ktorou pomohla umelá inteligencia, nominovali na Grammy
Aj polstoročie po rozpade legendárnej skupiny The Beatles ich hudba stále nachádza odozvu u miliónov fanúšikov po celom svete.
Paul McCartney sa minulý rok rozhodol posunúť hranice možného a využil umelú inteligenciu na vytvorenie skladby, ktorá by sa dala považovať za poslednú nahrávku Beatles.
Tentoraz však nešlo o pokus vytvoriť umelé obrazy zosnulých členov kapely či klonovať ich hlasy. McCartney sa sústredil na starú demonahrávku Johna Lennona z roku 1978, ktorej zvuk poškodil zub času. Pomocou umelej inteligencie dokázal vyčistiť nahrávku a odstrániť nežiaduce rušenie, čím sa zachovala jej autenticita.
Pieseň „Now and Then” sa tak dostala medzi nominácie na prestížne ceny Grammy za nahrávku roka a najlepší rockový výkon.
The Beatles' 'Now and Then' has been nominated for Record of the Year at the 2025 Grammy Awards.
Modern technology separated John's vocals from his piano, but no artificial vocals were created.
Watch how John's song was finished by Paul, George and Ringo decades later: pic.twitter.com/4J1WUZpxcC
— The Beatles Earth (@BeatlesEarth) November 8, 2024
„McCartney sa údajne nechal inšpirovať dokumentárnym filmom Get Back, ktorý tiež využíva AI na odstránenie šumu zo starých záznamov Beatles, čím prináša novú kvalitu klasických albumov,“ uvádza portál TechCrunch.
Princíp tejto technológie je pritom podobný ako pri videohovoroch na FaceTime, Google Meet alebo Zoom, kde sa pomocou modelov strojového učenia odfiltrujú rušivé zvuky z pozadí.
V prípade hudobných nahrávok sa tieto modely naučia rozpoznať a izolovať konkrétne nástroje alebo hlasy hudobníkov, čím sa výrazne zlepšuje kvalita výsledného zvuku.
Zdroje: TechCrunch