Novinky Umelá inteligencia Videá

Výborná správa pre Youtube tvorcov – AI odstráni problémový zvuk

YouTube AI

YouTube prichádza s aktualizovaným nástrojom na odstránenie chránených piesní, ktorý umožňuje tvorcom YouTube kontentu odstrániť chránenú hudbu z ich videí bez toho, aby to negatívne ovplyvnilo ich celé video.

Ak tvoríte video obsah pre YouTube, jednou z vašich nočných môr môže byť, že vo videu použijete zvukovú stopu, ktorá sa neskôr ukáže byť chránená licenciou.

V takom prípade získate od Youtube zväčša možnosť demonetizovať video (nič z neho nezarobíte), alebo odstrániť z videá pasáž, v ktorom sa nachádza problémová zvuková stopa. Tretou možnosťou je celú pasáž stlmiť, čo znamená, že divák vidí len obraz, ale nič nepočuje.

Tieto možnosti sú pochopiteľne veľmi obmedzujúce. Vystrihnúť časť videá, alebo ho stlmiť, totiž znamená, že divák nebude nič počuť, alebo príde o dôležitý kontext. YouTube však teraz prichádza s riešením, ktoré by mohlo tento problém natrvalo odstrániť. A ako inak použil pri tom umelú inteligenciu (AI).

Nový nástroj na odstránenie chránených piesní

YouTube predstavil aktualizovanú verziu svojho nástroja na odstránenie chránených piesní s názvom Erase , ktorá umožňuje tvorcom odstrániť chránenú hudbu z ich videí bez toho, aby to ovplyvnilo ostatné zvukové prvky, ako sú dialógy alebo zvukové efekty. Inak povedané zmaže problémový zvuk v pozadí, ale to, čo sa vo videu hovorí, zostane.

Neal Mohan z Youtube oznámil túto novinku v príspevku na X, kde uviedol: „Dobrá správa, tvorcovia: náš aktualizovaný nástroj Erase Song vám pomáha ľahko odstrániť hudbu, na ktorú sa vzťahujú autorské práva, z vášho videa (pričom zvyšok zvuku zostáva nedotknutý).“

Video: Mohan prezentoval nástroj Erase Song ako inak na YouTube

Obmedzenia nového nástroja

YouTube však upozorňuje na niektoré obmedzenia tohto nástroja. Na svojej stránke podpory uvádza, že algoritmus nemusí vždy úspešne odstrániť len pieseň alebo nemusí fungovať, ak je pieseň ťažko odstrániteľná.

V takých prípadoch môžu používatelia zvoliť alternatívne možnosti, ako je orezanie segmentu, nahradenie piesne alebo stlmenie piesne. Tvorcovia môžu tiež zvoliť možnosť „Stlmiť všetok zvuk v nárokovanom segmente“.

Rovnako tak je otázne, kedy bude služba implementovaná pre všetkých používateľov. Veľké sociálne siete nové funkcie totiž zavádzajú zväčša postupne podľa regiónov, alebo robia určitý test na obmedzenej vzorke, ktorý môže trvať od pár týždňov, až po mesiace.

Zdroj: Autor, X, business-standard.com

Som zakladateľ portálov Kryptonovinky.sk, FTnews.sk a Futuremag.sk. O Bitcoine, finančných trhoch a umelej inteligencii (AI) natáčam aj videá na YouTube v rámci projektov Zaujalo ma Krypto & Fintech a Zaujalo ma AI.