Novinky Umelá inteligencia

Chyby umelej inteligencie Google sa stali virálnymi – tu je niekoľko vtipných príkladov

AI Google

Spoločnosť Google oznámila v minulom týždni počas jej Google I/O Keynote množstvo noviniek súvisiacich s umelou inteligenciou (AI). Netrvalo však dlho a opäť sa stala terčom posmeškov a ostrej kritiky.

Kritika pramení z novej funkcie AI Overview, ktorá sa snaží priamym spôsobom odpovedať užívateľom na otázky. Tie jej kladú cez riadok, ktorý bol doposiaľ využívaný len na bežné vyhľadávanie na základe kľúčových slov.

AI Overview má za cieľ fungovať ako chatbot priamo vo vyhľadávaní Google, čiže odrádzať od toho, aby používateľ išiel pri hľadaní správnej odpovede respektíve vysvetlenia danej problematiky k chatbotovi tretej strany.

Táto funkcia samozrejme môže výrazne urýchliť vyhľadávanie informácii a môže eliminovať potrebu čitateľov používať iné chaboty (napr. konkurenčný ChatGPT od OpenAI), no základnou podmienkou pre jej úspech je správnosť poskytovaných informácii. A žiaľ pre Google v tomto AI Overview na úvod fatálne zlyhala.

Chyby AI Overview, ktoré pobavili internet

Poďme sa pozrieť na niekoľko úsmevných príkladov.

Zrejme najvíralnejšou chybou bolo odporučenie Google použiť netoxické lepidlo, ak syr nechce držať na pizze. ,,Môžete použiť 1/8 nádoby netoxického lepidla, aby omáčka viac lepila,” uvádza rada umelej inteligencie.

sdfsd f

Veľmi obľúbeným screenshotom sa stala aj odpoveď na odporúčanú porciu cigariet denne u tehotnej ženy. AI od Google si myslí, že 2-3 cigarety denne by mali byť v poriadku.

asd asd as

Pobavila aj odpoveď na to, koľko kameňov môže zjesť človek. Podobne ako u cigariet si AI Google nedomyslela, že niečo také by bolo životu nebezpečné a skonštatovala, že jeden malý kameň denne by človek nielen že mohol, ale dokonca “mal jesť”.

asdas dasd

Pri otázke ako dávno bol rok 1919, odpovedala AI, že pred 20 rokmi, čo tiež nesedí.

asd asd asd

Pobavil aj screenshot, pri ktorom AI Overview tvrdí, že medzi africkými krajinami, ktoré začínajú na písmeno P, sa nachádzajú aj Guinea, Pobrežie Slonoviny (Ivory Coast) či Libéria.

e ert ert

VIDEO: Téme sa venoval aj Martin Gregor z Youtube kanálu Zaujalo ma AI v jeho týždennom súhrne noviniek zo sveta umelej inteligencie

Nie všetky chyby sú reálne, tvrdí Google

Screenshotov podobných “failov” umelej inteligencie od AI Overview je plný Twitter.  Google však po pár dňoch vydala stanovisko, v ktorom síce priznala viaceré omyly AI Overview, no zároveň skonštatovala, že mnohé screenshoty boli sfalšované.

Napríklad k “jedeniu kameňov” Google skonštatovala, že bežne užívatelia rady o tom, koľko kameňov môžu denne zjesť, vôbec nevyhľadávajú (ktovie prečo?).

Dobiehanie konkurencie vychádza draho

Spoločnosť Google čelí kritike, že produkty spojené s umelou inteligenciou uverejňuje rýchlym tempom bez dostatočného testovania. Chyby AI Overview totiž nie sú jediným prešľapom giganta zo Silicon Valley.

Google napríklad pred pár mesiacmi uverejnila model pre generovanie obrázkov, ktorý však generoval historicky nepresne obrázky. Napríklad indiánku v uniforme nacistickej SS z II. svetovej vojny.

Po ostrej kritike a opravách, ktoré nedopadli zďaleka ideálne, Google svoj nástroj na generovanie obrázkov v onom čase radšej stiahol z internetu.

Google je medzitým pod tlakom pre pokroky najmä spoločnosti OpenAI. Tá len deň pred I/O Keynote zverejnila zábery nových funkcií aktualizovaného ChatGPT4 s označením GPT-4o. Ten je jednak rýchlejší a vie lepšie spracovávať analytické dáta, a zároveň čoskoro bude schopný viesť v reálnom čase konverzáciu cez hlas a video.

VIDEO: Zamestnanec OpenAI sa rozpráva s ChatGPT4o v reálnom čase cez kameru

Zdroj: Autor, X

Som zakladateľ portálov Kryptonovinky.sk, FTnews.sk a Futuremag.sk. O Bitcoine, finančných trhoch a umelej inteligencii (AI) natáčam aj videá na YouTube v rámci projektov Zaujalo ma Krypto & Fintech a Zaujalo ma AI.